نحوه دریافت اقامت قبرس شمالی

برای اقامت در مدت زمان بیش از سه ماه در سرزمین قبرس شمالی احتیار به دریافت اقامت این کشور می باشد. فرآیند اخذ اقامت بسیار آسان بوده و تنها ۲۱ روز کاری زمان خواهد برد. برای دریافت مجوز اقامت از طریق خرید ملک و یا ثبت شرکت باید پس از انجام مراحل خرید و ثبت مدارک مربوطه را با ادارات مورد نیاز ارائه کنند. اعتبار این نوع اقامت یک ساله بوده و می بایست سالانه تمدید شود. پس از گذشت ۷ سال از اقامت در این کشور و تمدید سالانه افراد قادر خواهند بود اقامت دایم کشور قبرس شمالی را بدست آورند.

 

اخذ اقامت قبرس شمالی از طریق خرید ملک

 

یکی از بهترین و آسان ترین راه ها برای دریافت اقامت قبرس شمالی از طریق خرید ملک می باشد. بعد از ثبت رسمی ملک بنام خریدار، این شخص باید مدارکی از قبیل عکس و کپی پاسپورت و گواهی ناظر محلی برای اسکان و همچنین کپی و اصل قرارداد مهر شده در اداره ثبت و برگه گواهی سلامت ( شامل آزمایش خون ایدز و هپاتیت که در اینجا از متقاضی گرفته می شود) را برای انجام روند اداری همراه داشته باشد. پس از آن خریدار به اداره مهاجرت مرکزی در لفکوشا مراجعه نموده و مهر پاسپورت اقامت یک ساله برای او و خانواده ثبت می گردد. همچنین دفترچه صورتی رنگ اقامت با عکس و مشخصات خریدار به او تسلیم خواهد شد که هر ساله برای تمدید اقامت مورد نیاز است.

 

اخذ اقامت قبرس شمالی از طریق سرمایه گذاری

 

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت راه دیگری میباشد. بعد از ثبت شرکت در اداره ثبت متقاضی میتواند مراحل اخذ اقامت را آغاز کند.

 

ثبت شرکت در قبرس شمالی

 

مدارک لازم براي ثبت شرکت در قبرس شمالی با ۱۰۰% مالکيت:

• داشتن اصل پاسپورت و حضور متقاضي

• سرمايه شرکت حداقل ۱۰۰ هزار دلار امریکا که مي بايست حدود ۱۰ روز در بانک موجود باشد

 

هزينه ها

 

• ۳۵۰۰ دلار آمريکا هزينه هاي ثبت

• پرداخت هر ماه ۴۰۰ لير ترکيه بابت مشاوره هاي مالي

• خريد يا اجاره محل شرکت در قبرس شمالی که مي بايست قبل از ثبت شرکت انجام پذيرد

توجه داشته باشید برای انجام این موارد حتما با افراد متخصص مشورت کنید تا روند انجام کار با سرعت و دقت با انجام برسد.

می توان گفت که روند خرید ملک در قبرس شمالی از سایر کشورهای اطراف دریای مدیترانه بسیار آسانتر می باشد. هر چند که نباید از یک سری نکات مهم نیز صرف نظر کرد. در مرحله ی اول باید نوع ملکی که مورد پسندتان است را انتخاب کرده و بر روی قیمت توافقات لازم را انجام دهید.

سپس به یکی از مهمترین قسمت ها یعنی انتخاب و به خدمت گرفتن یک وکیل و یا به عبارتی دیگر اعطای وکالت نامه به یک فرد معتبر جهت انجام امور اداری می رسیم.بدین وسیله در زمان عدم حضور شما در قبرس شمالی ، وکیل کلیه مسایل مربوط به مسایل قانونی ازجمله  تاییدیه سند و درخواست دریافت مجوز خرید برای ملک شما را  از شورای وزیران دریافت میکند.

تنها مدرک مورد نیاز برای تنظیم سند پاسپورت متقاضی بوده و به هیچ وجه سختی در این کار وجود ندارد و به سادگی انجام پذیر است و شما قادر خواهید بود به عنوان یک فرد خارجی به راحتی مالکیت قطعی و صد در صد بر ملک خریداری شده داشته باشید. زبان سند به انگلیسی می باشد و در صورت درخواست شما این سند به فارسی نیز ترجمه می شود.

قرارداد به صورت دو نسخه ای می باشد که یک نسخه در اختیار خریدار و دیگری در اختیار فروشنده قرار خواهد گرفت. تمامی نسخه ها دارای قدرت اجرایی برابر میباشند. مشخصات کل زمین مجتمع و تاریخهای رسمی ثبت آن و مدارک شماسایی مالک کل مجتمع و سازنده بهمراه تمام مدارک ثبتی و پاسپورت خریدار در این قرارداد پیوست شده و به اداره ثبت املاک قبرس شمالی تسلیم خواهد شد.

پروسه خرید ملک در قبرس شمالی

 

۱ – در مرحله ی اول خریدار از ملک مورنظر بازدید کرده و سپس در رابطه با قیمت با فروشنده به توافق دست می یابد.

۲ – یک قرارداد رسمی که شامل قیمت و شرایط پرداخت و اطلاعات خریدار و فروشنده می باشد توسط وکیل خریدار که از پیش تعیین شده تدوین می گردد. زمان پرداختهای قسطی و یا مرحله ای و نیز تاریخ اتمام پرداختها می بایست در قرارداد فروش ذکر شود. زمانی که ملکی نو ساز، در دست ساخت و یا پیش فروش را خریداری میکنید، طبق روال معمول شرکت فروشنده شرایط پرداخت اقساط را مشخص می کند.

۳ – وکیل، با بررسیس سند از در رهن نبودن سند و یا عدم بدهی قبلی اطمینان لازم را حاصل می کند.

۴ – خریدار ،حق وکالت که حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ پوند میباشد را به وکیل پرداخت می کند.

۵ – فروشنده و خریدار هردو (و یا اگر وکیلی که وکالت تام دارد) قرارداد را امضا می کنند. بر اساس این قرارداد شما می توانید برای دریافت اقامت خود اقدام کنید.

۶ – خریدار پرداخت اول را به فروشنده انجام میدهد ( معمولا ۳۰ درصد که قبلا در حین نوشتن قرارداد به توافق رسیده شده) و ۰،۵ (نیم) درصد از قیمت فروش برای تمبر مالیاتی.

۷ – وکیل که به عنوان نماینده خریدار، درخواست کسب مجوز خرید را به شورای وزرا ارسال می کند.

۸ – مدت زمانی که طول می کشد تا مجوز خرید صادر شود معمولا بین ۳ تا ۶ ماه می باشد.

اتباع خارجی اجازه خرید یک قطعه زمین به مساحت ۱۳۸۸ متر مربع، خانه، آپارتمان و یا ساختمان را دارند. (زن وشوهر به عنوان یک فرد حساب می شوند مگر اینکه دو فامیلی مختلف داشته باشند).

 

هزینه های مضاعف هنگام خرید ملک

 

  • تمبر مالیاتی – ۰،۵ درصد از قیمت خرید ملک
  • مالیات بر ارزش افزوده – ۵ درصد از قیمت ملک
  • هزینه انتقال سند – ۳ درصد از قیمت خرید ملک
  • مالیات سالیانه املاک – 1 لیر به ازاء هر مترمربع

 

نوع سند در قبرس شمالی

 

۱ – سند‌های ترکیش (Turkish) – سند متعلق به زمینی است که صاحب آن از ابتدا قبرسی و اهل قبرس شمالی بوده و هم اکنون هم این ملک در قبرس شمال قرار دارد. یعنی هیچ مناقشه و دعوایی بر سر مالکیت این ملک وجود نداشته و ندارد. این نوع سند گرانترین نوع اسناد ملکی در قبرس شمالی است.

۲ – سند‌های معاوضه ای (Exchange) – این املاک معاوضه‌ای بوده که مالک آنها، ملک را با ملکی‌ که در قبرس جنوبی داشته معاوضه کرده که این نوع نیز کاملا امن میباشد.

۳ – سند‌های تی‌ ‌ام دی یا معلق (TMD) – این املاک دارای وضعیت مشخص نیستند و یا در پروسه معاوضه قرار دارند. تا حد امکان باید از خرید و ساخت و ساز در این املاک احتراز نمود چون امکان فسخ مالکیت در شرایط اتصال و یکپارچگی قسمت های شمالی و جنوبی و تشکیل جمهوری قبرس وجود دارد.

توجه: تمامی املاک پیشنهادی و قابل واگذاری توسط ما با درج رسمی در سند دارای اسناد ترکیش یا معاوضه ای بوده و قابل استعلام از اداره ثبت اسناد قبرس می باشد.