درباره قبرس

درباره قبرس

درباره قبرس

درباره قبرس میتوان گفت که بهشت توریستهایی هست که مشتاق به ورزش های آبی، آفتاب و هوای معتدل مدیترانه ای هستند.

جمهوری قبرس جزیره ای در شرق دریای مدیترانه می باشد که پایتخت آن نیکوزیا استو از دو بخش ترک نشین قبرس شمالی و بخش یونانی‌ نشین قبرس جنوبی تشکیل شده است.

زبان های ترکی و یونانی زبان های رسمی این کشور به شمار می روند.

مذهب یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند.

قبرس پس از جزایر ساردنی و سیسیل سومین جزیره از نظر وسعت در دریای مدیترانه است.

جمهوری قبرس یکی از اعضای اتحادیه اروپا می‌باشد.

قبرس که یکی از نقاط گردشگری محبوب دریای مدیترانه است در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۰۸ به اتحادیه اروپا پیوست.

جمعیت کل جزیره یک میلیون و صد هزار نفر است و جمعیت جمهوری قبرس ۸۴۰ هزار نفر است.

۷۷ درصد مردم این جزیره یونانی و تنها ۱۸ درصد از جمعیت این کشور را ترکان تشکیل می دهند.

به علت مکان راهبردی این جزیره در طول تاریخ همواره مورد اشغال قدرت های غربی قرار گرفته است.

۳۳۳ سال پیش از میلاد اسکند مقدونی با حمله به این جزیره آنرا از ایران جدا کرد.

قبرس در طول تاریخ بلندش همیشه تحت سلطه ی امپراتوری های بزرگ از جمله ایرانیان، رومی‌ها، یونانی‌ها، امپراتوری عثمانی و سرانجام انگلیسی‌ها بوده؛ پس از جنگ جهانی دوم بریتانیا به علت ضعف اقتصادی و نفوذ تصمیم به خروج از قبرس گرفت و با مذاکره ای که میان انگلیس ترکیه و یونان انجام شد در تاریخ ۱۱ فوریه ۱۹۵۹ تصمیم بر آن شد که این جزیره به نسبت ۷ به ۳ میان یونانی ها و ترک ها تقسیم شود.

استقلال قبرس

در سال ۱۹۶۰ قبرس از بریتانیا مستقل شد.

در این سال حکومت مستقل قبرس بر پایه مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام استقلال کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را به رسمیت شناختند.

در دسامبر ۱۹۶۳، نمایندگان ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس بر اثر حادثه کریسمس خونین از قبرس اخراج شدند.

آغاز درگیری ها

پس از شروع حملات نظامی یونانی ها ترک نشینان جزیره را ترک کردند ، این درگیری ها به مدت ۱۱ سال ادامه داشت. در سال ۱۹۶۴ با تشدید درگیری ها سازمان ملل تصمیم به مامور کردن یک نیروی پاسدار صلح به این جزیره کرد که ماموریت وی تا امروز نیز تمدید شده است.

در این درگیری ها جمعیت ترک بیشترین آسیب را دید به طوری که ۲۵ هزار نفر که یک پنجم حمعیت ترک نشین را تشکیل میداد آواره شدند. این افراد تا سال ۱۹۷۴ که ترکیه به قبرس حمله کرد به مدت ۱۰ سال به شکل پناهنده زندگی می کردند. این تنش ها تا پایان دهه ۱۹۶۰ ادامه پیدا کرد به شکلی که بیش از ۶۰ هزار نفر از جمعیت ترک نشین مجبور به ترک خاک این کشور و مهاجرت به سایر کشور ها شدند.

به تحریک دولت نظامیان یونانی در سال ۱۹۷۴ دولت رییس جمهور وقت جمهوری قبرس سراسقف ماکاریوس سوم سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین‌کنندگان حق حاکمیت قبرس، یگان‌های ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که این امر موجب تقسیم این جزیره شد. بحران جزیره قبرس دقیقا از همین زمان و اعلام استقلال قبرس شمالی و به رسمیت شناخته شدن تنها توسط ترکیه آغاز شد.

از سال ۱۹۷۴ میلادی قبرس به دو قسمت تقسیم شد و شهروندان یونانی و ترک آن از یکدیگر جدا شدند.

از آن به بعد همواره تلاش ها و پیشنهادات بین المللی فراوانی شده که اتحاد به این جزیره بازگردد اما تا کنون به نتیجه ای دست نیافته اند.

تلاش‌های سازمان ملل

در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ سازمان ملل دور جدیدی از مذاکرات را برای ایجاد اتحاد بین جمهوری قبرس و قبرس شمالی از سر گرفت و پس از گفت‌وگوی مستمر در سوئیس، دور نهایی این مذاکرات از صبح پنجشنبه ۶ ژوئیه ۲۰۱۷ با میانجیگری مستقیم آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و با حضور رؤسای دولت دو بخش یونانی و ترک‌نشین قبرس آغاز شد و تا ساعت ۳ بامداد جمعه ۷ ژوئیه ادامه یافت. گوترش طی این دور از میانجیگری تلاش کرد تا نیکوس آناستاسیادیس رئیس دولت بخش یونانی و مصطفی آکینچی رئیس دولت بخش ترک‌نشین را برای دست یابی به توافق نهایی مجاب کند. سر انجام در روز جمعه این مذاکرت نیز با شکست مواجه شد و آنتونیو گوترش پس از پایان مذاکرات در یک نشست خبری گفت: «بسیار متأسفم که بگویم با وجود تعهد و تلاش همه هیئت‌های مذاکره کننده و دیگر طرف‌ها … کنفرانس قبرس بدون رسیدن به هیچ نتیجه ای به پایان رسید.»

قبرس شمالی

جمهوری قبرس بر اساس جوامع ترک و یونانی در سال ۱۹۶۰ پس از اعلام استقلال از بریتانیا شروع به کار کرد.

حق حاکمیت دولت قبرس توسط بریتانیا، یونان و ترکیه تضمین شد.

بخش ترک‌نشین قبرس در سال ۱۹۸۳ اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشت.

به جز ترکیه کشور دیگری جمهوری ترک قبرس شمالی را به رسمیت نشناخته.

این بخش به عنوان «ناظر» در همایش‌های سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی حضور می‌یابد.

در سال ۲۰۰۴ ۶۵ درصد مردم بخش ترک نشین به طرح صلحی که از سوی کوفی عنان تدوین شده بود رای مثبت دادن در همین حین مردم بخش یونانی نشین با رای ۷۶ درصدی با این طرح مخالفت کردن که همین امر موجب بهبود بخشیدن شرایط قبرس شمالی در سطح بین الملل شد. در همین حال اتحادیه اروپا با پذیرش بخش یونانی‌نشین قبرس در آن اتحادیه، از دولت ترکیه خواهان شناسایی بخش یونانی‌نشین قبرس و تلاش برای ایجاد زمینه وحدت قبرس در راستای همگرایی ترکیه با اتحادیه اروپا است.

جایی مناسب برای تحصیل

برای تحصیل به دنبال جایی مناسب و دانشگاهی خوب می گردید؟ قبرس شمالی ۸ دانشگاه بین المللی و بیش از ۴۰ هزار دانشجو دارد که از نقاط مختلف دنیا به این منطقه آمده اند. «دانشگاه مدیترانه شرقی» و «دانشگاه بین المللی قبرس» دو دانشگاه مهم و معروف قبرس شمالی اند که خیلی ها به شوق تحصیل در این دو دانشگاه به این جزیره می روند.

 

اخذ پذیرش رایگان دانشگاه های قبرس شمالی

Compare

Enter your keyword