پروسه خرید ملک در قبرس شمالی

می توان گفت که پروسه خرید خانه در قبرس از سایر کشورهای اطراف دریای مدیترانه بسیار آسانتر می باشد. هر چند که نباید از یک سری نکات مهم نیز صرف نظر کرد. در مرحله ی اول باید نوع ملکی که مورد پسندتان است را انتخاب کرده و بر روی قیمت توافقات لازم را انجام دهید.

سپس به یکی از مهمترین قسمت ها یعنی انتخاب و به خدمت گرفتن یک وکیل و یا به عبارتی دیگر اعطای وکالت نامه به یک فرد معتبر جهت انجام امور اداری می رسیم.بدین وسیله در زمان عدم حضور شما در قبرس شمالی ، وکیل کلیه مسایل مربوط به مسایل قانونی ازجمله تاییدیه سند و درخواست دریافت مجوز خرید برای ملک شما را از شورای وزیران دریافت میکند.

تنها مدرک مورد نیاز برای تنظیم سند پاسپورت متقاضی بوده و به هیچ وجه سختی در این کار وجود ندارد و به سادگی انجام پذیر است و شما قادر خواهید بود به عنوان یک فرد خارجی به راحتی مالکیت قطعی و صد در صد بر ملک خریداری شده داشته باشید. زبان سند به انگلیسی می باشد و در صورت درخواست شما این سند به فارسی نیز ترجمه می شود.

قرارداد به صورت دو نسخه ای می باشد که یک نسخه در اختیار خریدار و دیگری در اختیار فروشنده قرار خواهد گرفت. تمامی نسخه ها دارای قدرت اجرایی برابر میباشند. مشخصات کل زمین مجتمع و تاریخهای رسمی ثبت آن و مدارک شماسایی مالک کل مجتمع و سازنده بهمراه تمام مدارک ثبتی و پاسپورت خریدار در این قرارداد پیوست شده و به اداره ثبت املاک قبرس شمالی تسلیم خواهد شد.

در اینجا پروسه خرید ملک در قبرس شمالی قید میشود:

۱ – در مرحله ی اول خریدار از ملک مورنظر بازدید کرده و سپس در رابطه با قیمت با فروشنده به توافق دست می یابد.

۲ – یک قرارداد رسمی که شامل قیمت و شرایط پرداخت و اطلاعات خریدار و فروشنده می باشد توسط وکیل خریدار که از پیش تعیین شده تدوین می گردد. زمان پرداختهای قسطی و یا مرحله ای و نیز تاریخ اتمام پرداختها می بایست در قرارداد فروش ذکر شود. زمانی که ملکی نو ساز، در دست ساخت و یا پیش فروش را خریداری میکنید، طبق روال معمول شرکت فروشنده شرایط پرداخت اقساط را مشخص می کند.

۳ – وکیل، با بررسیس سند از در رهن نبودن سند و یا عدم بدهی قبلی اطمینان لازم را حاصل می کند.

۴ – خریدار ،حق وکالت که حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ پوند میباشد را به وکیل پرداخت می کند.

۵ – فروشنده و خریدار هردو (و یا اگر وکیلی که وکالت تام دارد) قرارداد را امضا می کنند. بر اساس این قرارداد شما می توانید برای دریافت اقامت خود اقدام کنید.

۶ – خریدار پرداخت اول را به فروشنده انجام میدهد ( معمولا ۳۰ درصد که قبلا در حین نوشتن قرارداد به توافق رسیده شده) و ۰،۵ (نیم) درصد از قیمت فروش برای تمبر مالیاتی.

۷ – وکیل که به عنوان نماینده خریدار، درخواست کسب مجوز خرید را به شورای وزرا ارسال می کند.

۸ – مدت زمانی که طول می کشد تا مجوز خرید صادر شود معمولا بین ۳ تا ۶ ماه می باشد.

اتباع خارجی اجازه خرید یک قطعه زمین به مساحت ۱۳۸۸ متر مربع، خانه، آپارتمان و یا ساختمان را دارند. (زن وشوهر به عنوان یک فرد حساب می شوند مگر اینکه دو فامیلی مختلف داشته باشند).

هزینهای مضاف هنگام خرید ملک:

∙ تمبر مالیاتی – ۰،۵ درصد از قیمت خرید ملک
∙ مالیات بر ارزش افزوده – ۵ درصد از قیمت ملک
∙ هزینه انتقال سند – ۳ درصد از قیمت خرید ملک
∙ مالیات سالیانه املاک – 1 لیر به ازاء هر مترمربع

نوع سند در قبرس شمالی

۱ – سند‌های ترکیش (Turkish) – سند متعلق به زمینی است که صاحب آن از ابتدا قبرسی و اهل قبرس شمالی بوده و هم اکنون هم این ملک در قبرس شمال قرار دارد. یعنی هیچ مناقشه و دعوایی بر سر مالکیت این ملک وجود نداشته و ندارد. این نوع سند گرانترین نوع اسناد ملکی در قبرس شمالی است.

۲ – سند‌های معاوضه ای (Exchange) – این املاک معاوضه‌ای بوده که مالک آنها، ملک را با ملکی‌ که در قبرس جنوبی داشته معاوضه کرده که این نوع نیز کاملا امن میباشد.

۳ – سند‌های تی‌ ‌ام دی یا معلق (TMD) – این املاک دارای وضعیت مشخص نیستند و یا در پروسه معاوضه قرار دارند. تا حد امکان باید از خرید و ساخت و ساز در این املاک احتراز نمود چون امکان فسخ مالکیت در شرایط اتصال و یکپارچگی قسمت های شمالی و جنوبی و تشکیل جمهوری قبرس وجود دارد.

توجه: تمامی املاک پیشنهادی و قابل واگذاری توسط ما با درج رسمی در سند دارای اسناد ترکیش یا معاوضه ای بوده و قابل استعلام از اداره ثبت اسناد قبرس می باشد.

 

قبرس شمالی جزیره ای که سراسر تاریخ است. جزیره قبرس یکی از جادویی ترین مکان های دنیاست و قبرس شمالی بخشی از این جزیره پر رمز و راز است که عطر و بوی مدیترانه در آن موج می زند. با سفر به بهشتی ترین بخش مدیترانه بناهای تاریخی با بیش از ۱۰ هزار سال پیشینه، میراث فرهنگی برجسته و گنجینه های باشکوه انتظارتان را می کشد. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از دلایل سفر به قبرس شمالی بگوییم.

در کشور قبرس شمالی خبری از بی امنی نیست. سیستم های امنیتی در این کشور روز به روز در حال پیشرفت است به این ترتیب به سادگی می توان به این نتیجه رسیده که کشور قبرس شمالی می تواند یک مکان بسیار امن برای زندگی محسوب شود. در این کشور برای کودکان بهترین سیستم های امنیتی دیده می شود به طوریکه کودکان می توانند وارد حیطه تحصیل و رشد شوند و هیچ تهدیدی شامل حال آنها نشود.

بانوان به هیچ عنوان در این کشور درگیر بی امنی نیستند و می‌توانند با خیالی راحت مشغول به کار شوند. دزدی در کشور قبرس شمالی در سال های اخیر بسیار کم شده است اما در کل چه خوب است که حواسمان به کیف پولمان باشد. در این کشور هیچ کس به شما تعرض نخواهد کرد. رتبه امنیت کشور قبرس شمالی روز به روز بیشتر می‌شود و خوشبختانه گزینه خوبی برای زندگی است.

در این کشور بانوان بی سرپرست می توانند از دولت کمک بخواهند و همینطور کودکان بد سرپرست نیز زیر نظر دولت به رشد می رسند.

 

آب و هوای خوب

قبرس شمالی یکی از سالم ترین آب و هواها را دارد. در این منطقه تقریبا خبری از بادهای سرد، برف و یخبندان نیست. بارش، معمولا به شکل بارندگی است اما گاهگاهی هم که در رشته کوه های گیرنه برف می آید هنوز به زمین نرسیده آب می شوند! سردترین ماه سال ژانویه (دی) است و متوسط دمای هوا در این ماه به ۱۰ درجه ساتی گراد می رسد. گرم ترین ماه سال جولای (تیر) است و متوسط دمای سال در این ماه هم حدود ۴۰ درجه سانتی گراد است. متوسط دمای سالانه قبرس حدود ۱۵ درجه سانتی گراد است.

غذاهای خوشمزه

غذاهای قبرس شمالی تمامی ندارد! در اینجا سر میز شام مزه ها و شیرینی هایی را می بینید که فقط مخصوص قبرس هستند. پا به هررستورانی که بگذارید با غذاهای لذیذ به همراه شیرینی های خوشمزه محلی از شما پذیرایی می کنند البته که در آن ها غذاهای بین المللی هم پیدا می شود. یکی از غذاهای خوشمزه و منحصربفرد قبرس «پفتالی کباب» است که در آن گوشت به شکل توپ های گرد در می آید. این جزیره پنیر معروف و خوشمزه ای دارد که پیشنهاد می کنیم حتما آن را امتحان کنید.

طبیعتی متنوع

طبیعت نسبتا دست نخورده و بکر قبرس شمالی، تنوع زیستی قابل توجهی را در خود جای داده است. حدود ۱۹۰۰ گونه گیاهی در جزیره وجود دارد که ۱۹ تای آن ها بومی و مخصوص قبرس شمالی هستند. فکر می کنید این تنوع فقط برای نواحی خارج شهر است؟ نه! حتی در مناطق شهری هم تنوع زیادی وجود دارد. مطالعاتی که روی کرانه رودخانه Pedieos در حوالی شهر نیکوزیا، پایتخت قبرس انجام شده خبر از ۷۵۰ گونه گیاهی مختلف می دهند که ۳۰ تای آن ها ارکیده هایی هستند که فقط بومی قبرس اند. یکی از گونه های ارزشمند، لاله  medoþ است که فقط در روستای Tepebaþý پیدا می شود و حتی در سال جشنواره هایی هم برای این گل برگزار می شود.

جایی مناسب برای تحصیل

برای تحصیل به دنبال جایی مناسب و دانشگاهی خوب می گردید؟ قبرس شمالی ۸ دانشگاه بین المللی و بیش از ۴۰ هزار دانشجو دارد که از نقاط مختلف دنیا به این منطقه آمده اند. «دانشگاه مدیترانه شرقی» و «دانشگاه بین المللی قبرس» دو دانشگاه مهم و معروف قبرس شمالی اند که خیلی ها به شوق تحصیل در این دو دانشگاه به این جزیره می روند.

 

اخذ پذیرش رایگان دانشگاه های قبرس شمالی

دریا، آفتاب، سواحل شنی

زیبایی های طبیعی قبرس شمالی بیشتر از همه در سواحل آن خلاصه شده است. همین که پا به این سواحل می گذارید دریای زلال و شن و ماسه های طلایی حسابی ذوق زده تان می کنند. مدتی از زندگی خسته کننده و روزمره فاصله بگیرید و آرام ترین خلیج های دنیا را در قبرس کشف کنید. در حالی که خورشید سوزان به قبرس شمالی لبخند می زند تن به آب بزنید و با آب های زلال مدیترانه خنک شوید. حتی اگر ویتامین دی بدنتان کم است می توانید روی آفتاب این جزیره برای بالا بردن ذخایر ویتامین دی بدنتان حساب کنید! همین که صبح می شود فعالیت های اکوتوریستی درهای خودشان را به روی شما باز می کنند تا وارد دنیای جدیدی شوید. در هنگام ظهر با خوب نیمروز انرژی دوباره ای بگیرید و خودتان را برای شبی طولانی و لذت بخش آماده کنید. در هنگام شب همراه با نسیم خنک و ملایم دریا شام اصیل قبرسی به همراه یک لیوان لیموناد بخورید.

درباره آب و هوای قبرس شمالی

تفریحات هیجان انگیز

قبرس شمالی از مکان های خوب دنیا برای غواصی است چون این جزیره یکی از طولانی ترین فصل های غواصی دنیا را دارد. در این غواصی، هیجانی منحصربفرد را تجربه می کنید و چشمتان به جاذبه ای تاریخی در کف دریا روشن می شود: یکی از قدیمی ترین کشتی شکسته های دنیا! دریای عمیق و آبی قبرس جان می دهد برای کسانی که دوست دارند دنیای زیر آب را تماشا کنند. فکر می کنید غواصی تنها تفریح این جزیره است؟ سخت در اشتباهید! کوهنوردی، پاراگلایدینگ، کارتینگ، پینت بال و گلف از دیگر تفریحات پرطرفدار اینجاست. گلف از ورزش هایی است که روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند و همه این ها به خاطر آب و هوای عالی قبرس است! چون می توانید در قبرس در تمام مدت سال گلف بازی کنید و از تماشای دریای مدیترانه و کوه ها لذت ببرید.

حیات وحش متنوع

در شبه جزیره «کارپاس» پارک ملی ای هست که در آن حدود ۱۰۰۰ الاغ وحشی قبرسی وجود دارند. این الاغ ها که تحت حمایت دولت قبرس هستند آزادانه در این پارک ۳۰۰ کیلومتر مربعی زندگی می کنند. این شبه جزیره، حیات وحش متنوع و جنگل های نسبتا بزرگی دارد و این الاغ ها از معروف ترین حیوانات آن هستند. در سواحل قبرس شمالی صدها لاک پشت دریایی و لاک پشت های سبز رنگ تخم گذاری می کنند و همه این تخم ها در اواخر تابستان سر از تخم بیرون می آورند.