درباره قبرس شمالی

قبرس شمالی کجاست؟

در این مقاله درباره قبرس شمالی به شما توضیح میدهیم. قبرس سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه بعد از ساردینیا و سیسیل است که به عنوان نگین مدیترانه نیز شناخته میشود. جزیره قبرس همینطور سومین جزیره پرجمعیت با جمعیت کلی 1،170،000 نفر در دریای مدیترانه نیز هست . نمای ظاهری این جزیره شبیه به گیتار است و در شرق دریای مدیترانه واقع شده است. جزیره قبرس از شمال با آب های ترکیه، از شرق با آب های سوریه، لبنان، فلسطین و از جنوب با آب های مصر و از شمال غرب با آب های یونان هم مرز است. به نوعی میتوان گفت که قبرس در میان سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا واقع شده است. قبرس شمالی بخش ترک نشین جزیره قبرس است.

آب و هوای قبرس شمالی

قبرس از سالمترین و بهترین آب و هوای مناطق معتدل مدیترانهای برخوردار بوده و دارای تابستانهایی گرم و خشک و زمستانهای معتدل مدیترانه ای و بارانی می باشد. قبرس جزیره ای در میان دریای مدیترانه هست و همینطور سرزمینی نیمه کوهستانی می باشد. قبرس دارای تابستان و زمستان کاملا متفاوت میباشد. در تابستانها هوا گرم و خشک و بعضا همراه با رطوبت بسیار و در زمستانها هوا معتدل است.
در قبرس برف تنها در کوهها دیده میشود و در سایر نقاط تنها بارش باران فراوان است.
اغلب کوهها در نواحی شمالی و جنوب غربی واقع شده و مناطق مرکزی عموما جلگه های وسیع میباشند.
بیشترین دمای هوا در تیر و مرداد است که مابین 30 تا 40 درجه متغیر می باشد. خوشبختانه رطوبت هوای قبرس همانند کشورهای حوزه خلیج فارس آزاردهنده نیست.
آب و هوای قبرس در زمستان ها تقریبا در حدود 10 تا 0 درجه متغیر میباشد و به ندرت به زیر صفر درجه میرسد
در بهار و پاییز عموما هوا در ابتدای فصل همراه با وزش بادهای شدید است. اما در مجموع این دو فصل هوا روزانه حتی هر ساعت متغیر هست.
لذا کسانی که در این فصل قصد سفر به قبرس را دارند باید حتما همراه خود هر دو مدل لباس خنک و گرم را داشته باشند
در تابستان و بهار هوای قبرس بسیار مطبوع بوده و مناسبترین زمان برای شنا می باشد.
 

تاریخ قبرس شمالی

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد. حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد. بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند. در سال ۱۹۶۳، نمایندگان اقلیت ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس خارج شدند.
پس از بروز درگیری بین دو طرف،سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام داشت که مأموریت آن تا کنون تمدید شده است. در سال ۱۹۷۴ دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد. ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد.
بخش ترک نشین قبرس در سال ۱۹۸۳ اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشت. قسمت ترک نشین قبرس را غیر از ترکیه، کشور دیگری به رسمیت نشناخته است.این بخش به عنوان «ناظر» در همایش های سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی حضور می یابد.
اقساط ملک در قبرس

امنیت و آرامش در قبرس شمالی

قبرس در سال 2015 پنجمین جزیره امن دنیا و در سال 2020 توسط مجله اکسپرس پنجمین کشور امن دنیا شناخته شده است.
قبرس شمالی جزیره ای که سراسر تاریخ است. جزیره قبرس یکی از جادویی ترین مکان های دنیاست و قبرس شمالی بخشی از این جزیره پر رمز و راز است که عطر و بوی مدیترانه در آن موج می زند. با سفر به بهشتی ترین بخش مدیترانه بناهای تاریخی با بیش از ۱۰ هزار سال پیشینه، میراث فرهنگی برجسته و گنجینه های باشکوه انتظارتان را می کشد. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از دلایل سفر به قبرس شمالی بگوییم.
در کشور قبرس شمالی خبری از بی امنی نیست. سیستم های امنیتی در این کشور روز به روز در حال پیشرفت است به این ترتیب به سادگی می توان به این نتیجه رسیده که کشور قبرس شمالی می تواند یک مکان بسیار امن برای زندگی محسوب شود. در این کشور برای کودکان بهترین شرایط امنیتی و آسایش ترتیب داده میشود تا کودکان بتوانند در جامعه حضور داشته باشند و وارد حیطه تحصیل و رشد شوند و هیچ تهدیدی شامل حال آنها نشود.
بانوان به هیچ عنوان در این کشور درگیر بی امنی نیستند و می توانند با خیالی راحت مشغول به کار شوند. دزدی در کشور قبرس شمالی در سال های اخیر بسیار کم شده است اما در کل چه خوب است که حواسمان به کیف پولمان باشد. در این کشور هیچ کس به شما تعرض نخواهد کرد. رتبه امنیت کشور قبرس شمالی روز به روز بیشتر میشود و خوشبختانه گزینه خوبی برای زندگی است.
در این کشور بانوان بی سرپرست می توانند از دولت کمک بخواهند و همینطور کودکان بد سرپرست نیز زیر نظر دولت به رشد می رسند.

شهرهای قبرس شمالی

شهر فاماگوستا یا (ماگوسا، ماگوستا) در شرق قبرس قرار دارد. فاماگوستا دارای تاریخ عمیق و طولانی می باشد.
این شهر دارای سواحل زیبا با شنهای طلاییست که بسیار نادر و کمیاب است و تنها در قبرس شمالی مشاهده می شود. بدون شک با شن های طلایی شما تابستانی به یاد ماندنی را در کنار خانواده خواهید داشت.
آثار باستانی فراوانی از جمله کلیسا قلعه و… در قبرس شمالی یافت می شود که قدمت آنها حتی به قرن سوم میلادی نیز برمی گردد. از جاذبه های توریستی شهر زیبای فاماگوستا به سواحلی با شن های طلایی کلیساهای قدیمی و… اشاره کرد.
می توان به فاماگوستا به عنوان پایتخت فرهنگی قبرس اشاره کرد. تاریخ و فرهنگ کشور قبرس شمالی اهمیت بسیار زیادی برای مردم این کشور دارد.

شهر گیرنه واقع در شمال قبرس، شهری بندری، زیبا و توریستی می باشد که خانه های آن معمولا به صورت ویلایی است و به ندرت در آن آپارتمان و برج های بلند مشاهده می شود. اکثر ویلاها در پای کوه و با منظره دریا و کوه واقع شده اند.
این شهر در اصل منطقه ییلاقی مردم ثروتمند ترکیه می باشد که در این منطقه ی سرسبز خانه خریده تا در فصل گرم از آب و هوای معتدل گیرنه لذت ببرند.
مهمترین بندر در قبرس شمالی گیرنه یا کایرنیا می باشد و بندر قدیمی شهر و قلعه شهر شناخته شده ترین بخش های آن هستند.
قدمت گیرنه و جاذبه های توریستی فراوان آن این شهر را به مقصد گردشگری بسیاری از توریست ها از سراسر دنیا تبدیل کرده و به همین علت بیشتر هتل های لوکس و درجه یک قبرس شمالی در این شهر قرار دارند.

پایتخت و بزرگترین شهر در قبرس شمالی لفکوشا یا نیکوزیا شمالی می باشد، که در نیمه شمالی شهر نیکوزیا و در ناحیه لفکوشا قرار گرفته است که توسط شهرداری لفکوشای ترک اداره می شود. در سال ۱۹۶۰ پس از درگیری میان یونانی ها و ترک ها تصمیمی مبنی بر جدایی این شهر گرفته شد. جمعیت امروزی این شهر چیزی در حدود ۵۰۰۰۰ نفر می باشد.
از شهر های خواهرخوانده ی این شهر می تواند از سه شهر ترکیه به نام های آدانا آنکارا و بورسا و کومانوفوی جمهوری مقدونیه و کمرات مولداوی اشاره کرد. لفکوشای شمالی مرکز مهم تجاری با بسیاری از مغازه ها، مراکز خرید مدرن، رستوران و سرگرمی است. در این شهر مراکز تولیدکننده انواع پارچه، چرم، سفال، پلاستیک، و سایر محصولات نیز متمرکز شده است.

مقایسه ملک ها

مقایسه
Open chat
1
راهنمایی نیاز دارید؟
سلام،
چطور میتوانم کمکتان کنم؟